A fogászati implantátum koronák, hidak vagy műfogak rögzítésére szolgáló foggyökér.
Az fogimplantátumot elvesztett fogak, foggyökerek helyére lehet beültetni. A gyógyulás és a fogpótlás után azok funkcióját és esztétikai hatását szinte teljes egészében képesek átvenni. Javítja a rágást, a beszédet, komfortérzést biztosít, valamint előnyösen változtatja meg az arc esztétikáját.
Implantációs fogpótlás készítése egy nagyon fontos, körültekintő csapatmunkát igényel.
1, A páciens általános állapotáról, betegségeiről, gyógyszereiről való tájékozódás után, először a fogpótlást készítő fogorvos megtervezi az elkészítendő fogművet, s a dento-alveolaris szájsebésszel (implantológus) közösen tanulmányi gipszminta, röntgenfelvétel, szükség esetén speciális vizsgálatok és alapos fogászati vizsgálat után megtervezik az implantátum helyét (szerencsés, ha az implantológus és a fogpótlást végző személy ugyanaz).
2, Ezután a beteget pontosan tájékoztatják a kezelésről.
3, Miután a páciens beleegyezik a kezelésbe, a dento-alveolaris szájsebész elhelyezi a csontban az implantátumot, szükség esetén alkalmassá teszi a területet implantátum befogadására (arcüreg feltöltés, gyulladások megszüntetése, csontpótlás).
Maga a műtét helyi érzéstelenítésben történik, nincs szükség kórházi bentfekvésre. Fontos hogy az implantációban jártas specialista végezze az implantátum behelyezését a csontba.
4, A nyálkahártya seb összevarrása után a fogimplantátum 3-6 hónapig gyógyul, ezen idő alatt az implantátumra ránő a csont (osseointegratio) és ez által rögzül – „becsontosodik”. A műtét után kisebb duzzanat, elszíneződés előfordulhat, de ez átmeneti, nagyobb fájdalomtól nem kell tartani.
A gyógyulás ideje alatt ideiglenes pótlás viselhető.
Természetesen a megfelelő ellenőrzéseket a gyógyulási idő alatt is el kell végezni.
5, A gyógyulás után kis metszést kell végezni az implantátum feletti nyálkahártyán, hogy a gyógyulási csavart eltávolítsuk, s helyére ún. ínyformázó csavart lehessen helyezni.
6, Rövid idő múlva következik a lenyomatvétel, ami alapján a fogtechnikus mester elkészíti a megtervezett fogpótlást. A fogmű szájba helyezése után a rendszeres kontrollra, ellenőrzésre szükség van (6 havonta), hogy a páciens „felhőtlenül” élvezhesse az „új” fogait.